ESG w technologii betonu i prefabrykacji – działania i cele do 2030
Presja w branży producentów cementu i betonu prowadzi do sytuacji, w której już dziś ilość i efekty konkretnych działań pro-środowiskowych są imponujące a technologie oparte na betonie będą w budownictwie jednymi z korzystniejszych w aspekcie ESG.
Działania te to m.in.:
- postępujące zmniejszanie emisyjności cementu, głównego składnika i emitenta CO2. Już dziś dostępne są cementy o emisyjności ograniczonej o 70% w stosunku do tradycyjnych. Przedstawiciele przemysły cementowego są pod taką presją, a jednocześnie są tak pewni sukcesu w procesie osiągania zero-emisyjności cementu, że twierdzą, że „cement będzie do 2030 r. zero-emisyjny lub nie będzie go wcale”;
- kolejnym już stosowanym rozwiązaniem jest stosowanie w mieszankach betonowych (jako kruszywa) odpowiednio przetworzonych materiałów z wyburzanych konstrukcji betonowych. Mieszanki takie dostępne są już w Polsce a wiodący producenci betonu mają w planach dalszy rozwój sieci przetwórni gruzu z wyburzanych obiektów na kruszywo;
- innym przykładem inicjatywy w zakresie ’gospodarki cyrkularnej’ jest projekt wdrożeniowy prowadzony przez WAMA Polska wspólnie z jedną z polskich wyższych uczelni, w zakresie recyrkulacji plastiku jako składnika mieszanki betonowej. Technologia chroniona patentem prowadzi do zagospodarowania odpadów plastikowych i zastosowania ich jako elementu poprawiającego jednocześnie właściwości fizykalne betonu;
Przy tym prefabrykacja jest technologią, która w kontekście ESG już obecnie jest korzystniejsza niż metody tradycyjne. Jedną z podstawowych zalet prefabrykacji jest jej naturalna 're-cyrkularność’. Budynki montowane z elementów prefabrykowanych będą mogły być również de-montowane a ich elementy składowe wykorzystane ponownie (znaczna część w całości jako elementy wielokrotnego użytku a reszta do ponownego przetworzenia j/w).
To tylko wybrane przykłady rewolucji technologicznej jaka zachodzi w tej branży. Proces ten przyspiesza i w ciągu kilku lat doprowadzi do przełomu w postrzeganiu betonu w kontekście jego przyjazności dla środowiska. Przyczyni się do tego także urealnienie niedoszacowania wpływu na środowisko innych technologii budowlanych. PREFABRYKACJA żelbetowa stanie się zatem jednym z wiodących rozwiązań problemu ekologii i ESG w budownictwie.
Skontaktuj się z nami
Jeśli Cię zainteresowaliśmy po prostu napisz lub zadzwoń.
Chętnie porozmawiamy o szczegółach.
Dla kogo WAMA?
Dla oczekujących rzetelnego i otwartego podejścia. Cenimy Twój czas i pieniądze, inwestujemy w długoterminowe relacje z partnerami biznesowymi. Dbamy o środowisko i bezpośrednie otoczenie realizując działania z zakresu ESG. Pracujemy dla wiodących Deweloperów oraz Inwestorów.
Jako firma projektowo-produkcyjno-budowlana o unikalnie szerokim spektrum kompetencji i specjalizacją w prefabrykacji, zapewniamy profesjonalne usługi na każdym etapie procesu inwestycyjnego.
dla Deweloperów
dla Inwestorów
Instytucjonalnych i Indywidualnych
dla Generalnych Wykonawców
dla ceniących rzetelność, czas i pieniądze